Витратні матеріали

Термінали збору даних, їх функціональні можливості та вигідність для економії часу.

Термінали збору даних, їх функціональні можливості та вигідність для економії часу.

Термінали збору даних - це особливий клас штрих-кодового обладнання. Головна особливість даних пристроїв в тому, що вони здатні накопичувати і зберігати інформацію про різні товари і предмети за   допомогою зчитування штрихових кодів. Зрозуміло, для цього кожен термінал оснащений сканером штрих-коду, процесором і пам'яттю. Також пристрій має встановлену операційну систему та програмне забезпечення для розпізнавання штрихових кодів та обробки отриманих даних.

За кордоном термінали збору даних одержали широке поширення і вже багато років успішно використовуються величезною кількістю великих і дрібних компаній з метою автоматизації збору даних, що в свою чергу підвищує ефективність їх діяльності. У нашій країні ТСД знайшли популярність відносно недавно, але вже встигли стати цілком звичним обладнанням на багатьох підприємствах.
В даний час термінали збору даних перестали бути елементами екзотики і, якщо не повсюдно, то досить широко використовуються для забезпечення систем складського обліку даними. У контексті даної статті під системою складського обліку розуміється будь-яка програма автоматизації бізнесу, що має можливість збору даних про наявність та рух товару на складах організації, а також надання аналітичної інформації, побудованої на підставі цих даних.

7ed332da8f677b04f317cff66dbd5b4f.jpg  8dc315baf0e7c0a442ba953c9f8a660b.jpg


Терміналом збору даних, в загальному випадку, є мобільний пристрій з мікропроцесором і додатковим обладнанням ідентифікації товару. Найбільш часто термінали випускається у вигляді КПК (карманного персонального комп'ютера) з вбудованим сканером штрих - коду. Крім того, ТСД оснащується засобами обміну даних зі стаціонарним комп'ютером (залежно від моделі це може бути USB -інтерфейс, Bluetooth, Wi-Fi ). Як правило, термінали поставляються з попередньо встановленою виробником операційною системою, а деякі навіть у комплекті з програмним забезпеченням, що відповідає за збір даних (але зазвичай, мається на увазі, що такого роду ПЗ буде придбано у сторонніх розробників). Далі в статті даний клас програм буде іменуватися, як ПЗ ТСД.

Тепер розглянемо перелік основних завдань, які вирішуються за допомогою ТСД. Обумовлюється він, як правило, функціональними можливостями ПЗ ТСД, але в загальному випадку це:

• Інвентаризація;

• Прихід товару ( залежно від можливостей ПЗ ТСД, може ділитися на закупівлі, прихід по внутрішньому переміщенню товару на склад и т. п.);

• Списання товару ( може поділятися на реалізацію , внутрішнє списання (псування) та списання по внутрішньому переміщенню товару зі складу );

• Формування замовлень на поставку.


Тепер про те , як все це працює в комплексі. Передбачається, що вже було зроблено такі дії:

• Придбано й встановлено систему складського обліку матеріальних ресурсів;

• У програмі обліку створений повноцінний довідник товарних позицій (включаючи штрих -коди );

• Придбано та встановлено програмне забезпечення ТСД;

• Сформульовано завдання. Розроблено регламент роботи, а також повністю вирішені технічні питання обміну даними між ПЗ ТСД і системою обліку;


Якщо не вдаватися в технічні деталі, то робота відбувається в два етапи:

• Передача списку товару в сховище даних ПЗ ТСД;

• Передача даних про рух товару на складі системі складського обліку.


Завдання першого етапу - забезпечити ТСД даними, які оператор терміналу зможе використовувати для фіксації наявності або руху товарної позиції на складі. Завдання комірника - знайти потрібний товар, однозначно ідентифікувати його та додати у відповідний документ (акт інвентаризації, накладна на внутрішнє переміщення і т. п.). Причому, всі ці операції здійснити за максимально короткий проміжок часу. У цьому йому допомагає термінал збору даних.

41fa50e05976052ff048472258d7c4b3.jpga11d967c745ee211d3639aae3ff2b59a.jpg
На другому етапі проводиться передача, підготовлених комірником даних терміналу системі складського обліку. Суть процесу роботи опишемо на прикладі інвентаризації, оскільки для цього завдання найчастіше застосовується даний механізм:

1. Використовуючи механізм синхронізації даних між програмним забезпеченням ТСД та системи складського обліку, в сховище даних терміналу передається список товару і його штрих -кодів. Зверніть увагу на наступну деталь: ідентифікація товару терміналом проводиться за штрих-кодом товару. Штрих -код може бути надрукований на упаковці виробника, або, якщо відсутній штрих -код виробника і того вимагає специфіка роботи підприємства, згенерований у внутрішній програмі матеріального обліку, після чого може бути розтиражований на принтері етикеток для наклеювання на упаковку кожної одиниці товару даного виду.

2. Використовуючи ПЗ ТСД, створюється документ відповідного типу, назва може різнитися залежно від виробника програми (у нашому прикладі будемо називати його актом інвентаризації ). Тут варто звернути увагу на наступну деталь - раніше підготовлений у системі обліку акт інвентаризації з підготовленим переліком товару (без кількості з обліку ) може бути також завантажений у базу даних ТСД разом зі списком товару.

3. Комірник з терміналом підходить, наприклад, до стелажу з товаром, наявність якого він повинен перевірити. Перебуваючи у відкритій формі акту інвентаризації, оператор за допомогою сканера штрих - коду зчитує його з упаковки контрольованого товару. У результаті в акті інвентаризації формується рядок для відповідного товару (у разі наявності відповідного рядка в документі значення в полі, де зберігається кількість, збільшується на одиницю). Далі дії можуть відрізнятися, залежно від функціональності ПЗ ТСД. Однак більшість розробників подібного роду програм надають користувачеві можливість вибору між послідовним зчитуванням штрих - коду і прямим редагуванням відповідного поля інвентаризаційного документа.

4. Після заповнення акту інвентаризації та збереження його даних, він (можливо з пакетом інших документів) за допомогою механізму синхронізації даних системи обліку та ТСД завантажується в сховище даних облікової системи для подальшої обробки та аналізу.

Як ви могли переконатися, використання у роботі терміналів збору даних є досить простим та зручним та допомагає економити цінний робочий час працівника.
   
Отож, враховуючи специфіку роботи вашого підприємства, оцініть доцільність використання даного роду технології. А ми допоможемо визначити перелік завдань в рамках вашої нової робочої схеми, зробимо ретельний підбір обладнання та програмного забезпечення для ефективного (або продуктивного) вирішення поставлених задач.